home Kouřit zdravě - česky Fajčiť zdravo - slovensky
PAIPO kouření bez kouře
PAIPO kouřit zdravě, odvykání kouření, dieta pro kuřáky.
 
šipka
šipka
šipka
šipka
šipka
šipka
šipka
šipka

Partnerské stránky:
Thermos - termosky a termohrnky
Thermos - termosky a termohrnčeky
Thermos - termosy i termokubki
Úklid Písek
Úklidové služby KČ
Paipo zdravé kouření

Jak přestat kouřit?

Existuje mnoho názorů jak přestat kouřit. Někdo musí přestat naráz, jiný zase odvyká postupně. Žádný z těchto přístupů není možné označit za obecně platný či správný způsob. Každý člověk je totiž jiný a vyhovuje mu "ten jeho" osobitý přístup. Zařiďte si tedy vše po svém, poraďte se s přáteli, konzultujte s lékařem, ale ten správný způsob najdete nakonec vy sami. Doba za kterou se vám podaří přestat kouřit je také individuální. Nezávisí na délce kuřáctví ani na míře závislosti. Závisí hlavně na rozhodnutí přestat kouřit. Při odvykání kouření je třeba překonat psychickou závislost a fyzickou závislost.

Psychická závislost

Psychická závislost je vždy v menší či větší míře zastoupena. Je spojována s pocitem držení cigarety, pohybem ruky při kouření, potřebou mít cigaretu v ústech atd. Jedná se tedy o návyky vybudované postupem času. Tato závislost je spojována s příjemnými chvilkami relaxace nebo odpočinku při cigaretě. Zbavení se těchto návyků najednou, a naučit se "nekuřáckému" chování, není jednoduché, neboť byly prohlubovány několik let.

Fyzická závislost

Fyzická závislost je někdy označována také jako drogová závislost. Jedná se o závislost na nikotinu, která se dostavuje po individuálně dlouhé době. Orientační určení míry závislosti je možné provést v krátkém testu. Stejně jako u každé drogové závislosti tak i při odvykání kouření se dostavují abstinenční symptomy: touha po cigaretě, nervozita, neklid, zvýšená chuť k jídlu, neschopnost se soustředit atd.
 

Jak pomáhá Paipo přestat kouřit?

Paipo pomáhá přestat kouřit, neboť reflektuje psychické aspekty kouření. Má rozměry i tvar jako cigareta a používá se jako cigareta. Je tedy možné velmi podobně strávit chvilky relaxace či odpočinku jako při cigaretě a postupně odbourat psychickou závislost.
Paipo je také vhodné pro snižování abstinenčních symptomů. Snižuje touhu po cigaretě, neboť napodobuje cigaretu. Úspěšně pomáhá snížit chuť k jídlu a tím předejít nadváze. Těm, kterým pomáhala cigareta během soustředění, může Paipo pomoci i v tomto případě.
 

Jak přestat kouřit s Paipo?

Nejdříve si proveďte test fyzické závislosti. Podle výsledku testu formulujeme následující doporučení

Žádná nebo velmi nízká závislost
Kouříte velmi zřídka. Na tabáku jste prakticky nezávislý/á, projevuje se tedy pouze složka psychické závislosti. Paipo vám může pomoci přestat kouřit a to pouze nahrazením, nebo postupným nahrazováním za cigarety.

Mírná závislost
Kouříte střídmě, dokážete zatím ovládat fyzickou závislost. Psychická závislost je ovšem zakořeněna. Paipo vám může pomoci přestat kouřit a to pouze nahrazením, nebo postupným nahrazováním za cigarety.

Střední závislost
Kouření se stalo vaším návykem, jste již závislí na nikotinu. Cigareta již není spojována pouze s chvilkami oddechu. Je pro vás již velmi obtížné se vzdát kouření. Paipo může pomoci při překonání psychické závislosti. Pro překonání abstinenčních příznaků může pomoci např. vitamín C, B komplex ale i akupunktura či psychoterapie. Můžete také zkusit využít náhradní léčbu nikotinem nebo bupropionem (pouze na lékařský předpis).

Vysoká a velmi vysoká závislost.
Vysoká závislost na tabáku je provázena neschopností omezení kouření na místech, kde je kouření zakázáno či během nemoci. Dostáváte se také do konfliktů s nekuřáky. Paipo může pomoci pro překonání psychické závislost. Navíc ovšem musíte překonat silnou fyzickou závislost - náhradní léčbou nikontinem nebo bupropionem (pouze na lékařský předpis). Pro překonání abstinenčních příznaků může také pomoci např. vitamín C, B komplex, akupunktura či psychoterapie.
 

Při odvykání kouření se také snažte:

- Zvýšit tělesnou aktivitu.
- Pít hodně vody.
- Jíst zeleninu a ovoce.
- Pokud přestáváte kouřit najednou, zbavte se popelníku, cigaret. Vyhýbejte se kuřáckému prostředí.
- Poslouchat relaxační hudbu.
- Odměňovat se za dosažené úspěchy.
 

Některé z metod odvykání:

Úspěch jakékoliv metody je dán hlavně rozhodnutím, tím že dosáhnete svého cíle. Pokud se to z jakýchkoliv důvodů nepovede na poprvé, vezměte si z neúspěchu ponaučení, proč se tak stalo a pokuste se již příště stejnou chybu neudělat.

Postupné
První týden
Zapisujte si během jednoho týdne, kdy kde a proč jste si cigaretu zapálili. Zapsané údaje rozdělte do dvou skupin:
a) cigarety nezbytné - těžko postradatelné,
b) cigarety postradatelné - vykouřené z nudy, automaticky atd.

Druhý a třetí týden
Kuřte pouze nezbytné cigarety. Nemělo by jich být více jak 8. Postradatelné cigarety nahraďte za Paipo. Můžete zkusit změnit značku cigaret za ty co vám nechutnají.

Od čtvrtého týdne
Přestaňte kouřit úplně. Zbavte se popelníků a všeho co s kouřením souvisí. Vždy když se objeví chuť na cigaretu, použijte Paipo. Pokuste se změnit životní styl, více sportujte, choďte na procházky, jezděte do přírody atd. Postupem času přestávejte Paipo používat.

Naráz - den D
Stanovení dnu D je velmi důležité. Na dobrém stanovení často závisí úspěch i neúspěch. Musíte si být jisti, že od tohoto dne už nikdy nebudete za žádných okolností kouřit. Dobrým obdobím k stanovení dnu D je např. začátek dovolené, nebo vaše výročí, první den v roce nebo v měsíci.
Večer před dnem D se zbavte všeho co s kouřením souvisí. Řekněte všem zmámím i na pracovišti svůj záměr. Požádejte rodinu o podporu během odvykání. Bude to pro vás zavazující a tato myšlenka vám velmi pomůže.
Počátkem dnu D začněte používat místo všech cigaret Paipo. V případě střední až velmi vysoké závislosti na nikotinu začněte používat také přípravky na potlačení fyzické závislosti.