home Kouřit zdravě - česky Fajčiť zdravo - slovensky
PAIPO kouření bez kouře
PAIPO kouřit zdravě, odvykání kouření, dieta pro kuřáky.
 
šipka
šipka
šipka
šipka
šipka
šipka
šipka
šipka

Partnerské stránky:
Thermos - termosky a termohrnky
Thermos - termosky a termohrnčeky
Thermos - termosy i termokubki
Úklid Písek
Úklidové služby KČ
Paipo zdravé kouření

Tabák a kouření má dlouhou historii. Naproti tomu zdravotní rizika vznikající při kouření jsou známa jen několik posledních desetiletí.

Objevení tabáku

Tabák, tak jak ho známe dnes, se objevil na americkém kontinentu asi 6000 let před naším letopočtem. Původní obyvatelé Ameriky používali tabák jako lék, halucinogen, při náboženských obřadech, atd. Kouřit se začal asi 1000 let před naším letopočtem.

Představení tabáku v Evropě

Moderní historie tabáku začíná objevením nového kontinentu Kryštofem Kolumbem roku 1492. Kryštof Kolumbus pozoroval původní obyvatele jak kouří tabák volně zabalený do tabákového listu nebo pomocí trubiček nazývaných "tobago". Po svém návratu do Evropy představila Kolumbova posádka pěstování a používání tabáku ve Španělsku. Během následujících let námořníci a diplomaté rozšířili dýmky a doutníky po celé Evropě. Kouření bylo nejdříve paradoxně používáno k léčebným účelům. Léčba byla aplikována např. při bolení zubů, migréně, ale i na mor, astma a rakovinu. Postupem času se však kouření stalo běžné. V 17 století se tabák dostává do Číny a Japonska.

Roku 1614 se španělské město Seville stává světovým centrem produkce doutníků. Zde se také poprvé objevily cigarety. Vznik cigaret je spojován s žebráky, kteří sbírali nedopalky od doutníků a balili je do zahozených papírů.

Nástup cigaret

Objevení cigarety tak jak ji dnes známe se přisuzuje egyptskému dělostřelectvu. Když roku 1832, během Turecko-Egyptské války, obléhali město Akkon (Acre), dnešní Izrael, vyzkoušeli balit střelný prach do papírových tubusů, čímž zvýšili průraznost jejich střel. Za tento počin byli odměněni půl kilogramem tabáku. Naneštěstí byla jejich jediná fajfka rozbitá a tak začali balit tabák do papírových tubusů. Tento vynález se rychle rozšířil jak v Egyptě tak i v Turecku.

Popularita cigaret v Evropě dále vzrostla během Krymské války (1853-1856), kdy britští vojáci zjistili, že cigarety jejich tureckých spojenců jsou více praktické než doutníky a fajfky.

Dalšímu rozšíření cigaret pomohlo vynalezení balícího stroje na cigarety Jamesem A Bonsackem v roce 1880. Tento stroj o mnoho snížil jejich ceny, neboť mohl zabalit více než 10 000 cigaret za hodinu. V roce 1919 byly cigarety již více populární než doutníky. Kouření se stávalo více a více populární a to až do sedmdesátých let dvacátého století, kdy se začaly objevovat první studie o závadnosti kouření.

Jako reakce na škodlivost kouření a zvyšující se počet odvykajících kuřáků bylo v roce 1984 v Japonsku poprvé představeno PAIPO.