home Kouřit zdravě - česky Fajčiť zdravo - slovensky
PAIPO fajčenie bez dymu
PAIPO fajčiť zdravo, odvykanie od fajčenia, diéta pre fajčiarov.
 
šípka
šípka
šípka
šípka
šipka
šipka
šípka

Partnerské stránky:
Thermos - termosky a termohrnky
Thermos - termosky a termohrnčeky
Thermos - termosy i termokubki
Úklid Písek
Úklidové služby KČ
Paipo fajčiť zdravo

Tabak a fajčenie majú dlhú históriu. Oproti tomu zdravotné riziká vznikajúce pri fajčení, sú známe len niekoľko posledných desaťročí.

Objavenie tabaku

Tabak, tak ako ho poznáme dnes, sa objavil na americkom kontinente asi 6000 rokov pred naším letopočtom. Pôvodní obyvatelia Ameriky používali tabak ako liek, halucinogén, pri náboženských obradoch, atď. Fajčiť sa začal asi 1000 rokov pred naším letopočtom.

Predstavenie tabaku v Európe

Moderná história tabaku začína objavením nového kontinentu Kryštofom Kolumbusom v roku 1492. Kryštof Kolumbus pozoroval pôvodných obyvateľov ako fajčia tabak voľne zabalený do tabakového listu alebo pomocou trubičiek nazývaných "tobago". Po svojom návrate do Európy predstavila Kolumbusova posádka pestovanie a používanie tabaku v Španielsku. Počas nasledujúcich rokov rozšírili námorníci a diplomati fajky a cigary po celej Európe. Fajčenie bolo najprv paradoxne využívané na liečebné účely. Liečba bola aplikovaná napr. pri bolestiach zubov, migréne, ale aj na mor, astmu a rakovinu. Postupom času sa však fajčenie stalo bežné. V 17. storočí sa tabak dostáva do Číny a Japonska.

V roku 1614 sa Španielske mesto Seville stáva svetovým centrom produkcie cigár.Tu sa tiež po prvýkrát objavili cigarety. Vznik cigariet je spájaný so žobrákmi, ktorí zbierali ohorky od cigár a balili ich do odhodených papierov.

Nástup cigariet

Objavenie cigarety ako ju poznáme dnes, sa prisudzuje egyptskému delostrelectvu. Keď v roku 1832 počas Turecko-Egyptskej vojny obliehali mesto Akkon (Acre), dnešný Izrael, vyskúšali baliť pušný prach do papierových tubusov, čím zvýšili prieraznosť svojich striel. Za to boli odmenení pol kilogramom tabaku. Nanešťastie bola ich jediná fajka rozbitá a tak začali baliť tabak do papierových tubusov. Tento vynález sa rýchlo rozšíril ako v Egypte, tak aj v Turecku.

Popularita cigariet v Európe ďalej vzrástla počas Krymskej vojny (1853-1856), kedy britskí vojaci zistili, že cigarety ich tureckých spojencov sú praktickejšie ako cigary a fajky.

Ďalšiemu rozšíreniu cigariet pomohlo vynájdenie baliaceho stroja na cigarety Jamesom A. Bonsackom v roku 1880. Tento stroj o mnoho znížil ich cenu, pretože mohol zabaliť viac ako 10 000 cigariet za hodinu. V roku 1919 boli už cigarety populárnejšie ako cigary. Fajčenie sa stávalo čoraz populárnejším a to až do sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia, kedy sa začali objavovať prvé štúdie o škodlivosti fajčenia.

Ako reakcia na škodlivosť fajčenia a zvyšujúci sa počet odvykajúcich fajčiarov bolo v roku 1984 v Japonsku po prvýkrát predstavené PAIPO.