home Kouřit zdravě - česky Fajčiť zdravo - slovensky
PAIPO fajčenie bez dymu
PAIPO fajčiť zdravo, odvykanie od fajčenia, diéta pre fajčiarov.
 
šípka
šípka
šípka
šípka
šipka
šipka
šípka

Partnerské stránky:
Thermos - termosky a termohrnky
Thermos - termosky a termohrnčeky
Thermos - termosy i termokubki
Úklid Písek
Úklidové služby KČ
Paipo fajčiť zdravo

Ako prestať fajčiť?

Existuje mnoho názorov ako prestať fajčiť. Niekto musí prestať naraz, iný si zase odvyká postupne. Žiadny z týchto prístupov nemožno označiť za všeobecne platný alebo správny spôsob. Každý človek je totiž iný a vyhovuje mu "ten jeho" osobitý prístup. Zariaďte si teda všetko po svojom, poraďte sa s priateľmi, konzultujte s lekárom, ale ten správny spôsob nájdete nakoniec Vy sami. Doba, za ktorú sa Vám podarí prestať fajčiť, je tiež individuálna. Nezávisí od dĺžky fajčiarskeho obdobia ani od miery závislosti. Závisí hlavne od rozhodnutia prestať fajčiť. Pri odvykaní od fajčenia treba prekonať psychickú závislosť a fyzickú závislosť.

Psychická závislosť

Psychická závislosť je vždy v menšej či väčšej miere zastúpená. Je spájaná s pocitom držania cigarety, pohybom ruky pri fajčení, potrebou mať cigaretu v ústach atď. Ide teda o návyky vybudované postupom času. Táto závislosť je spájaná s príjemnými chvíľkami relaxácie alebo odpočinku pri cigarete. Zbaviť sa týchto návykov naraz, a naučiť sa "nefajčiarskemu" správaniu nie je jednoduché, pretože tieto návyky boli prehlbované niekoľko rokov.

Fyzická závislosť

Fyzická závislosť je niekedy tiež označovaná ako drogová závislosť. Ide o závislosť od nikotínu, ktorá sa dostavuje po individuálne dlhej dobe. Orientačné určenie miery závislosti možno spraviť pomocou krátkeho testu. Rovnako ako u každej drogovej závislosti, aj pri odvykaní od fajčenia sa dostavujú abstinenčné príznaky: túžba po cigarete, nervozita, nepokoj, zvýšená chuť do jedla, neschopnosť sústrediť sa atď.
 

Ako pomáha PAIPO prestať fajčiť?

Paipo pomáha prestať fajčiť, pretože reflektuje psychické aspoekty fajčenia. Má rozmery aj tvar ako cigareta a používa sa ako cigareta. Je teda možné stráviť chvíľky relaxácie či odpočinku veľmi podobne ako pri cigarete a postupne odbúrať psychickú závislosť.
Paipo je tiež vhodné na potláčanie abstinenčných príznakov. Tlmí túžbu po cigarete, pretože cigaretu napodobuje. Úspešne pomáha potlačiť chuť do jedla a tým predísť nadváhe. Tým, ktorým cigareta pomáha počas sústredenia sa, môže Paipo pomôcť aj v tomto prípade.
 

Ako prestať fajčiť s Paipo?

Najprv si urobte test fyzickej závislosti. Podľa výsledku tesu formulujeme nasledujúce doporučenie

Žiadna alebo veľmi slabá závislosť.
Fajčíte veľmi zriedka. Od tabaku ste prakticky nezávislý/á, prejavuje sa teda len zložka psychickej závislosti. Paipo Vám môže pomôcť prestať fajčiť a to len nahradením alebo postupným nahrádzaním cigariet.

Mierna závislosť.
Fajčíte striedmo, zatiaľ dokážete ovládať fyztickú závislosť. Psychická závislosť je ale zakorenená. Paipo Vám môže pomôcť prestať fajčiť a to len nahradením alebo postupným nahrádzaním cigariet.

Stredná závislosť.
Fajčenie sa stalo Vašim návykom, ste už závislí od nikotínu. Cigareta už nie je spájaná len s chvíľkami oddychu. Je pre Vás veľmi náročné vzdať sa fajčenia. Papo môže pomôcť pri prekonaní psychickej závislosti. Pri prekonaní abstinenčných príznakov môže pomôcť napr. vitamín C, B komplex ale aj akupunktúra či psychoterapia. Môžete tiež skúsiť využiť náhradnú liečbu nikotínom alebo bupropionom (len na lekársky predpis).

Silná a veľmi silná závislosť.
Silná závislosť od tabaku je sprevádzaná neschopnosťou obmedziť fajčenie na miestach, kde je fajčenie zakázané alebo počas choroby. Dostávate sa tiež do konfliktu s nefajčiarmi. Paipo môže pomôcť pri prekonaní psychickej závislosti. Naviac ale musíte prekonať silnú fyzickú závislosť - náhradnou liečbou nikotínom alebo bupropionom (len na lekársky predpis). Pri prekonaní abstinenčných príznakov môže tiež pomôcť napr. vitamin C, B complex, akupunktúra či psychoterapia.
 

Pri odvykaní od fajčenia sa tiež snažte:

- Zvýšiť telesnú aktivitu.
- Piť veľa vody.
- Jesť zeleninu a ovocie.
- Ak prestávate fajčiť naraz, zbavte sa popolníka, cigariet. Vyhýbajte sa fajčiarskemu prostrediu.
- Počúvať relaxačnú hudbu.
- Odmeňovať sa za dosiahnuté úspechy.
 

Niektoré metódy odvykania:

Úspech akejkoľvek metódy je daný hlavne rozhodnutím, tým, že dosiahnete svoj cieľ. Ak sa to z akýchkoľvek dôvodov nepodarí na prvýkrát, vezmite si z neúspechu ponaučenie, prečo sa tak stalo a pokúste sa nabudúce neurobiť tú istú chybu.

Postupne
Prvý týždeň
Zapisujte si počas jedného týždňa kedy, kde a prečo ste si cigaretu zapálili. Zapísané údaje rozdeľte do dvoch skupín:
a) cigarety nevyhnutné - ťažko postrádateľné,
b) cigarety postrádateľné - vyfajčené z nudy, automaticky atď.

Druhý a tretí týždeň
Fajčite len nevyhnutné cigarety. Nemalo by ich byť viac ako 8. Postrádateľné cigarety nahraďte Paipom. Môžete skúsiť vymeniť značku cigariet za tie, čo Vám nechutia.

Od štrvtého týždňa
Prestaňte fajčiť úplne. Zbavte sa popolníkov a všetkého, čo súvisí s fajčením. Vždy, keď sa objaví chuť na cigaretu, použite Paipo. Pokúste sa zmeniť životný štýl, viac športujte, choďte na prechádzky, do prírody atď. Postupom času prestávajte Paipo používať.

Naraz - deň D
Stanovenie dňa D je veľmi dôležité. Od dobrého stanovenia často závisí úspech i neúspech. Musíte si byť istí, že od tohoto dňa už nikdy nebudete za žiadnych okolností fajčiť. Dobrým obdobím k stanoveniu dňa D je napr. začiatok dovolenky alebo Vaše výročie, prvý deň roka alebo mesiaca.
Večer pred dňom D sa zbavte všetkého, čo s fajčením súvisí. Povedzte všetkým známim aj na pracovisku svoj zámer. Požiadajte rodinu o podporu počas odvykania. Bude to pre Vás zaväzujúce a táto myšlienka Vám veľmi pomôže.
Začiatkom dňa D začnite používať miesto všetkých cigariet Paipo. V prípade strednej až veľmi silnej závislosti od nikotínu začnite používať aj prípravky na potlačenie fyzickej závislosti.